niedziela, 14 listopad 2021 09:19

Wyprawa na Halę Łabowską

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Schronisko na Hali Łabowskiej Schronisko na Hali Łabowskiej Zbigniew Konopka

Hala Łabowska - Jesienne wędrowanie

Kolejna wyprawa z Fundacją Dunajec (https://fundacjadunajec.pl)

Już 27. 11. 2021 r. ruszamy na wyprawę  będziemy przemierzać piękne szlaki Beskidu Sądeckiego, poznawać niezwykłe historie i jak zwykle będziemy się dobrze bawić w świetnym towarzystwie, przyjaciół Fundacji

Profesjonalne prowadzenie zapewni nam kolega Marek Popielarz - znany z dużej wiedzy historycznej, życzliwości do świata i ludzi oraz pogody ducha !!!

  Program wycieczki jest następujący: Start o godzinie 6.00 z miejscowości Maniowy, następne przystanki  mogą być w Krościenku, Tylmanowej, Łącku lub "na żądanie" w dogodnych dla Was miejscach na trasie przejazdu.

Piesze przejścia będą przebiegać następująco: Łomnica-Zdrój - Hala Groń - Hala Skotarka - Hala Łabowska (schronisko) - Hala Pisana - Jarzębaki - Bucznik - Łomnica Zdrój
Do przejścia łącznie około. 16 km, czas przejścia 6 h  według  mapy. W razie konieczności można trochę skrócić  nie iść na Bucznik tylko przed Jarzębakami zejść do Łomnicy.
  powrót planujemy około  18-19

Jeśli chodzi o koszty to jak zwykle, wyprawa nie jest komercyjna więc koszty nie będą wysokie w zależności od ilości uczestników będą wynosić około 60 - 70 zł od osoby dorosłej (dzieci liczymy zawsze ulgowo :))

     Aby zachęcić bardziej wspomnę o tym czego możemy się spodziewać, i co zobaczymy na wycieczce

Głównym celem jest Hala Łabowska,  polana w środkowej części Pasma Jaworzyny. kiedyś Łemkowie z Łabowej wypasali na niej swoje owce. Kiedy po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła (1947 rok) zostali przesiedleni, polana przeszła na własność lasów państwowych. Część hali stanowi własność PTTK.


Hala znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, jest świetnym punktem widokowym w kierunku północnym i północno-wschodnim – widać stąd wzniesienia Beskidu Niskiego i szczyty Beskidu Sądeckiego. Zbiegają się tu biegają się ważne szlaki turystyczne takie jak:

 
  Czerwony, Główny Szlak Beskidzki na odcinku pomiędzy Rytrem a Jaworzyną Krynicką

 

Trzeba tu wspomnieć, że ten sam szlak czerwony biegnie również w w pobliżu naszego Gospodarstwa Karolina ( przebiega przez Kotelnicę, jest to 20 min spaceru od naszego domu w Hubie).

Na Hali Łabowskiej znajdował się kiedyś domek myśliwski – hrabiego Adama Stadnickiego. Został spalony podczas II wojny światowej przez partyzantów, gdyż z domku tego korzystali niemieccy żołnierze.

Obecnie funkcjonuje tu schronisko  noszące imię Władysława Stendery wybitnego działacza Oddziału PTTK "Beskidy". Zaczęło powstawać od października 1953 roku, kiedy to pojawił się turystyczny schron - pierwszy obiekt noclegowy na Hali Łabowskiej, następnie dobudowywano kolejne pokoje i pomieszczenia użytkowe. W 1973 roku schronisko zmodernizowano wg projektu architekta mgr inż. Władysława Pawlicy. Od czerwca 1993 roku schronisko jest pod zarządem spółki Schroniska i Hotele PTTK.

W pobliżu  Hali znajdują się ciekawe pomniki pamięci z czasów walk partyzanckich. Jest , odsłonięty w 1999 kamienny pomnik księdza Władysława Gurgacza – kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który został zastrzelony przez UB w 1949 r . Powyżej schroniska znajduje się pomnik upamiętniający partyzantów 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku strzelców Podhalańskich, którzy w tym rejonie walczyli z hitlerowcami.

W pobliżu Hali Łabowskiej znajdziemy, ścieżki przyrodnicze i rezerwaty, takie jak Rezerwat Łabowiec – szlak przyrodniczy im. hrabiego Adama Stadnickiego.

Zapisy na naszą piękną wycieczkę prowadzi kolega Marek Popielarz

Wystarczy wysłać do niego e mail: mpopielarz@vp.pl

Zapraszam

Prezes Fundacji Dunajec- Pomoc Polakom na Kresach

Zbigniew Konopka

Czytany 409 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.